Główny Zwierzęta

Reklama

Kategoria:

Zwierzęta

Pomrowy, nazywane również nagimi ślimakami, stanowią duże wyzwanie dla wielu ogrodników. Ich pojawienie się, często po opadach deszczu, może przysporzyć wielu problemów. Oto sposoby, by skutecznie eliminować pomrowy ze swojego ogrodu.

Ślimaki bez skorupki są prawdziwym utrapieniem wśród ogrodników. Ze względu na brak skorupy, łatwo je rozpoznać. Pomrowy mogą błyskawicznie doprowadzić do zniszczenia plantacji. Mają szczególną słabość do kapusty i sałaty. Warto więc szybko zareagować, gdy tylko zauważymy ich obecność w naszym ogrodzie lub na działce.

Owocowa pułapka na ślimaki
Dla ślimaków nasze ogrody to prawdziwe eldorado. Nie tylko ze względu na obfitość ulubionych roślin, ale również przez panujące tam idealne dla nich warunki. Pomrowy nie gardzą również małymi insektami, które są obecne w ogrodach, szczególnie w cieplejsze miesiące.

Prawdziwa inwazja ślimaków. Jak się ich pozbyć w prosty sposób?

Jak więc skutecznie wyeliminować ślimaki z ogrodu? Okazuje się, że skutecznym środkiem może być grejpfrut. Pomrowy nie mogą mu się oprzeć. Wystarczy umieścić połówkę tego owocu w miejscu, gdzie zauważono ich aktywność. Grejpfrut, będący źródłem licznych olejków eterycznych, szybko przyciągnie ślimaki, które wpadną w pułapkę. Następnie wystarczy zebrać szkodniki i wynieść je z ogrodu.

Naklej na ogrodzenie i doniczki. Ślimaki nawet się nie zbliżą
Miedź jest kolejnym materiałem odstraszającym ślimaki. Gdy ślimaki wchodzą w kontakt z miedzią, doznają nieprzyjemnego porażenia, co skutecznie „wypędza” je z naszego ogrodu. Warto zaopatrzyć się w samoprzylepną folię miedzianą i okleić nią ogrodzenia, doniczki czy inne miejsca narażone na atak. Zastosowanie miedzi jest bezpieczną i humanitarną formą ochrony przed nieproszonymi gośćmi.

Stanowisko archeologiczne Cañada Seca, odkryte w 1991 roku, zawiera szczątki co najmniej 24 osób. W jednym z dołów grobowych archeolodzy natknęli się na kości nieznanego psa. Dogłębna analiza genetyczna, morfologiczna i izotopowa szczątków wykazała, że był to lis z gatunku Dusicyon avus.

Izotopy węgla i azotu w kościach zwierzęcia wskazują, że jego dieta była zbliżona do ludzkiej i zawierała więcej pokarmu roślinnego niż mięsa, w przeciwieństwie do jego dzikich odpowiedników. Tak więc lis ten był systematycznie karmiony przez ludzkiego towarzysza.

Strony: 1 2

Wniosek ten opiera się na analizie 163 gatunków australijskich ptaków i ich porównaniu z ich przodkami, wypchanymi w muzeach.
Według Jewgienija Koblika, starszego badacza w Muzeum Zoologicznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, nauka nadal nie jest jednomyślna w ocenie wpływu klimatu na wielkość przedstawicieli fauny. Możemy przypomnieć regułę Bergmana, która mówi, że ciepłokrwiste stworzenie jest większe w chłodniejszych warunkach. Łatwiej jest mu więc utrzymać ciepło w niskich temperaturach, a małym stworzeniom, wręcz przeciwnie, łatwiej jest ochłodzić się w nadmiernym upale. Zasada ta ma jednak wiele wyjątków.

Strony: 1 2

Brazylijscy naukowcy badali żaby liściaste (Haddadus binotatus) w amazońskiej dżungli i zauważyli coś niezwykłego. Z wygiętymi w łuk plecami i odchylonymi do tyłu głowami, płazy otwierały usta. Wydawało się, że wydają cichy krzyk, ponieważ eksperci nie mogli go usłyszeć.

Po wykonaniu szeregu nagrań za pomocą rejestratorów dźwięku o wysokiej częstotliwości, naukowcy odkryli tajemnicę „niemych” płazów. Okazało się, że był to pierwszy zarejestrowany przypadek użycia „ochronnych ultradźwięków” przez żaby.

Strony: 1 2

Dla niektórych ptaków ciągłe przemieszczanie się jest najlepszą strategią. W jednym z badań przeprowadzonych w 2021 r. przeanalizowano zachowanie pięciu gatunków ptaków, które jesienią wykonują długie loty.
Stwierdzono, że gatunki te, w tym sokółwędrowny (Falco peregrinus) i rybołów(Pandion haliaetus), polegają na stabilnych warunkach wiatrowych, aby wykorzystać siłę nośną i oszczędzać energię podczas długich podróży.

Elham Noorani, główny autor badania, podkreślił: „Ptaki wędrowne aktywnie dostosowują swoje trasy, aby wykorzystać optymalne warunki wiatrowe podczas przekraczania mórz, co pomaga im pokonać setki kilometrów podróży”.
Każdego roku migruje 2000 gatunków ptaków, czyli około 20 procent wszystkich ptaków na świecie. Większość z nich zatrzymuje się na statkach jako tymczasowe miejsca odpoczynku.

Strony: 1 2

Eksperci zbudowali urządzenie do pomiaru chwytu i zmierzyli 5 leniwców brunatnoszyich.
Po pierwsze, okazało się, że biorąc pod uwagę masę ciała, leniwce mają dwukrotnie większą siłę mięśni zginaczy palców w porównaniu do naczelnych. Co więcej, podejrzewa się, że naukowcy mogli nawet nie docenić siły chwytu ze względu na ograniczenia urządzenia.
Leniwce z łatwością utrzymywały ponad 100 procent masy własnego ciała jedną łapą, bez znaczącej różnicy między kończynami tylnymi i przednimi. Podczas gdy u naczelnych tylne kończyny mają większą siłę, przejmując 50-70{14ee736c597f2fe8ef700d3f71b6d647106ed9d369b7d696a89b80a9037bdf33} ich masy podczas lokomocji.

Strony: 1 2

Reklama